Lucidní snění – probuzení do snu
Možností při lucidním snění může být pokus o překonání hranic, které jsou ve fyzickém světě pro nás dané a nepřekročitelné.
Lucidita ve snu je tak považována za jakýsi fyziologický lapsus, vědomí má během spánku víceméně spát. Je to jako když zůstanete dlouho vzhůru a místo toho, abyste si svítili lampičkou v jedné místnosti, máte rozsvícený celý dům – když je noc, tak se nemá zbytečně svítit.
Znáte to : většinou se nám sen tak nějak přihodí. Něco se před naším vnitřním zrakem odehrává, když vědomí spí a je vzhůru jen jeho malá část, kterou vnímáme sen. Tu a tam ve snu něco uděláme nebo proneseme, ale to je tak asi všechno. Děj se na nás valí. Sen je událost, tedy něco, co se nám uděje. Tou hranicí, kdy se ze snu, události během spánku, stane zážitek, který si můžeme užít a leccos i zažít vlastním přičiněním, je míra bdělosti vědomí. Stav, kdy si plně uvědomujeme, že sníme, a můžeme ovlivňovat snový děj, nazýváme lucidním vědomím.
Naše běžné vědomí ve snu – snové ego – je pro potřeby snu velice zúžené. Má omezený přístup k paměti, nemá rozsah našeho běžného já. Má jen ty vlastnosti a schopnosti, které jsou relevantní pro konkrétní sen.
A je to tak v pořádku, právě analýza snového ega může být významným vodítkem pro dekódování snu. Když ve snu (nelucidním) moc přemýšlíme, je to známka toho, že máme moc silné ego vědomí, které si neodpočine ani v noci, je neustále zaměstnáno přemírou zařizování a každodenními úkoly.
Vypovídá to spíš o naší neschopnosti vypnout a usnout s čistou hlavou. Pravděpodobně máme silnou potřebu vše kontrolovat a zdůrazňujeme svou rozumovou stránku. Takže příliš silné ego vědomí zaplaší nesmělou archaickou vrstvu naší duše, která se neprosadí ani v noci.
Lucidita ve snu – dobře, nebo špatně?
Pohled západních psychologů na luciditu (jasnost) vědomí ve snu se různí. Přístup, který lucidní vědomí příliš neakcentuje a takříkajíc pouze „bere na vědomí“, vychází z toho, že hlavní přínos snu spočívá v materiálu, který k nám bez našeho přičinění přijde z nevědomé oblasti – tedy neznámé prostředí, co říkají a dělají cizí osoby ve snu. Že největší hodnotu má právě to, co nemůžeme ovlivnit, tedy vše kromě toho, co dělá a co si myslí snové ego.
Například Jana Heffernanová píše, že je to jako kdyby k vám přišel někdo na návštěvu a vy mu neustále skákali do řeči. Mít ve snu „příliš vědomí“ je tedy něco skoro neslušného, ehm, kontraproduktivního.
Noční můry
Vedle zábavy může člověk v lucidních snech najít i pomoc. Zvláště pokud trpí nočními můrami. Když si jedinec uprostřed hrůzného snu plně uvědomí, že vše, co právě zažívá, je pouhý sen a nikoli reálná hrozba, dává mu to příležitost se svému pronásledovateli či hrozbě postavit. Nejčastěji stačí se tomu podívat zpříma do očí a říci: „Jsi jen výplod mého mozku a já si s tebou můžu dělat co chci!“. Po takovémto ovládnutí snu se hrůzostrašná postava velmi rychle změní na něco zcela neškodného a často i komického. Celý sen tak nabere úplně jiný směr a z děsivého či stresujícího zážitku se najednou stane velice příjemná a osvobozující zkušenost. Člověk pak není po probuzení frustrován z vyhrocené a bezvýchodné snové situace, ale je plný pozitivní energie a sebevědomí z toho, že překonal nejen svou noční můru, ale vlastně i sebe sama.
Duchovno
Vedle zábavy a překonávání nočních můr je lucidní snění často používáno i jako prostředek k duchovnímu růstu. Z tradičních náboženství zmiňuje lucidní snění především tibetský buddhismus, ale i súfismus, což je esoterická forma islámu. Z nových spirituálních směrů, tzv. „New Age“, je to pak určitě Carlos Castaneda a řada dalších autorů, kteří se věnují různým duchovním aspektům lucidního snění.
Existuje například nemalá skupina lidí, kteří tvrdí, že jsou schopni opustit své fyzické tělo a zažít tzv. OBE. Out-of-Body-Experience, neboli mimotělní zážitky, jsou založeny na existenci astrálního těla, které je schopno se oddělit od těla fyzického. Tento fenomén je velice často spojován s lucidním sněním. Snící lidé popisují, že jsou po navození lucidního snu schopni vystoupit ze snového světa a vstoupit do světa reálného. Na rozdíl od lucidního snění ale nebyly tyto praktiky dosud vědecky prokázány.
Jediná klasická duchovní tradice, která systematicky a do hloubky pracuje s technikou lucidního snění je tibetský buddhismus. Tibetská snová jóga se snaží pomocí meditativních technik navodit lucidní sny, se kterými dále pracuje. Snová jóga se v zásadě snaží různými technikami využít zážitků ze snového světa tak, aby praktikujícímu pomohly na jeho duchovní cestě v bdělém životě, ale i po smrti. Doslovný překlad slova Buddha je “probuzený” a tak nepřekvapí, že se buddhisti snaží probudit nejen ve svých snech, ale i v bdělém životě, který nakonec také považují za jistý druh snu, jenž je třeba prohlédnout a ovládnout.
Sebezdokonalení
Jedna z vědecky prokázaných funkcí snů je i funkce tréninková. Ve snech často řešíme stejné či podobné problémy jako v denním životě. Ve více studiích se ukázalo, že člověk, který intenzivně provádí určitou činnost a následně o ní sní, má druhý den v dané činnosti mnohem lepší výsledky, než člověk, kterému se o ní nezdálo. V těchto testech se nejčastěji používají sportovní simulátory nebo počítačové hry, na kterých se snadno měří míra zlepšení.
V lucidních snech lze potenciál sebezdokonalení naplno využít díky tomu, že si můžete vybrat činnost, kterou chcete trénovat. Nejste tedy omezeni pouze tím, co Vám doporučí Vaše podvědomí, ale máte plnou kontrolu nad snem a tedy i nad trénovanou činností.
Stephen LaBerge ve své knize zmiňuje případ studenta hry na lesní roh, který trpěl nadměrnou trémou a před velkým publikem hrál jen s velikými obtížemi. Zkusil proto několik nocí ve svých lucidních snech zasednout do koncertní síně a hrát úplně sám před snovým publikem. Nejenže ve svých snech necítil vůbec žádnou úzkost, ale dařilo se mu hrát stále více a více sebevědoměji. Na následujícím, tentokrát už zcela reálném, vystoupení s orchestrem podal výborný výkon a tréma mu jeho hudební vystoupení poprvé v životě nezkazila.
Jak lucidně snít
Pokud se chcete naučit lucidně snít, máme pro Vás dobrou zprávu. Lucidnímu snění se může naučit skoro každý a to během několika málo týdnů.
Jsou sice lidé, kteří umí lucidně snít od dětství nebo lidé, kterým úspěšné zvládnutí technik trvá jen pár dní, ale velké většině z nás tento proces trvá pár týdnů nebo i měsíců. Nikdo bohužel nedokáže říct, jak dlouho to bude trvat právě Vám. Úspěch vždy záleží na úrovni snové paměti, motivaci a správném praktikování technik. Jako všechny ostatní věci, které opravdu stojí za to se naučit, vyžaduje i lucidní snění jisté úsilí a odhodlání.
Naštěstí existuje poměrně dlouhá řada ověřených technik, které se dají vzájemně kombinovat. Nelze však stanovit jednu či dvě, které by fungovaly univerzálně a pro všechny. Nejlepším přístupem je každou z nich poctivě vyzkoušet, dát jí potřebný čas a přijít na to, jestli vyhovuje právě Vám. Většina praktikujících používá více technik najednou, čímž maximalizuje jejich účinky.
Pokud Vám nějaká technika nebude přinášet žádné výsledky, nebo Vám bude vyloženě nepříjemná, nechte ji plavat a jděte na další. Pamatujte, že Vašim cílem není zvládnutí všech technik na jednou, ale naučit se lucidně snít a je jedno, jakou technikou tohoto cíle dosáhnete. Pokud tedy najdete jednu nebo dvě techniky, které Vám opravdu fungují, máte vyhráno.
Snový deník
Začneme s tím, jak si lépe vybavit své sny. Ideální technika je spojena s vedením snového deníku. Protože dobrá snová paměť je zcela nezbytná pro všechny další techniky, musíte začít právě s vedením snového deníku, do kterého si budete pravidelně zapisovat své sny.
Snová znamení
V další technice využijeme zápisků ze snového deníku, abychom objevili Vaše snová znamení. Naučíme se je najít, rozpoznat a poté využít k indukci lucidních snů. Snová znamení jsou v podstatě ukazatele, které Vám mohou napovědět, že se zrovna nacházíte ve snu.
Testy reality
Poté si něco řekneme o testech reality, které nám pomohou zjistit a ověřit, zda se zrovna nacházíme ve snu nebo v bdělém stavu. Může to znít podivně, ale v podstatě hlavním důvodem, proč nejsme ve svých snech přirozeně lucidní je právě to, že sny mylně zaměňujeme za bdělou realitu.
MILD
Snad nejrozšířenější a nejznámější technikou je MILD. Tuto techniku vyvinul průkopník lucidního snění Stephen LaBerge na Stanfordské univerzitě. Jde o mnemotechnickou metodu využívající prospektivní paměť. Jakkoli může její popis znít složitě, tato technika je v podstatě velmi jednoduchá a zároveň velmi účinná.
WBTB
Velmi populární technika WBTB funguje jako katalyzátor lucidních snů. Přesto, že je WBTB částečně zakomponovaná i v technikách MILD a WILD, je většinou považována za zcela samostatnou a zároveň vysoce efektivní techniku. Studie o lucidním snění prokázaly, že využitím tohoto postupu můžete zvýšit své šance na lucidní sen až o tisíce procent.
WILD
Vskutku divoká je WILD, technika přímého přechodu z bdělého stavu rovnou do snu. Jedná se o velmi specifickou techniku určenou spíše pro pokročilé snící.
Začněte ještě dnes
Zcela jistě existuje mnohem více technik a postupů pro indukci lucidních snů, než je zmíněno v tomto přehledu. Uvedli jsme pouze ty, které jsou dlouhodobě ověřené a zároveň je doporučují i přední osobnosti na poli lucidního snění.Jestli budete mít přesto pocit, že chcete vyzkoušet ještě něco navíc, zavítejte na naše fórum nebo sledujte náš blog, kde se k nejrůznějším druhům technik ještě určitě budeme vracet.
Pokud jste ale úplnými nováčky a nebo si jen chcete znovu a pořádně zopakovat základní techniky.